Avrupa Konseyi : OHAL süresinin tekrar uzatılmamasından ve bu sürecin sona ermesinden memnuniyet duyuyoruz.

Avrupa Konseyi, Türkiye’de olağanüstü halin (OHAL)  tekrar uzatılmaması yönünde karar alınmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

AA muhabirine açıklama yapan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Sözcüsü  Daniel Holtgen, Avrupa Konseyinin sürekli olarak OHAL’in kaldırılması yönünde  çağrıları olduğunu anımsatarak, “OHAL süresinin tekrar uzatılmamasından ve bu  sürecin sona ermesinden memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Avrupa Konseyinin terörle mücadele kapsamında hazırlanan kanun  tasarılarının farkında olduğunu aktaran Holtgen, “Genel Sekreter Thorbjorn  Jagland, bu çerçevede düzenlenen tüm mevzuatın Avrupa İnsan Hakları  Sözleşmesi’yle uyumlu olması gerektiğini kaydetmektedir.” diye konuştu.

Holgten, Avrupa Konseyinin Türkiye’ye gerekli desteği sağlamaya hazır  olduğunu ifade etti.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun da hızlı şekilde başvuruları  değerlendirmeye devam etmesi gerektiğinin altını çizen Holgten, bu şekilde  başvuruların gözden geçirilebileceğini ve kararların verilebileceğini sözlerine  ekledi.

BM’DEN OHAL AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq da, Türkiye’de olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasına ilişkin, “Tüm temel hakların korunduğu bir iklim oluşturulduğunu görmenin iyi olacağını” bildirdi.

Farhan Haq, günlük basın brifinginde, OHAL’in tekrar uzatılmaması yönündeki karar hakkında konuştu. Haq, konuya ilişkin, “Tüm temel hakların korunduğu bir iklim oluşturulduğunu görmek iyi olur.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz